Video Sources 20 Views

  • Watch traileryoutube.com
  • Shikovidmoly.net
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

A celebration of youth, friendship, and the everlasting magic of the movies.Nov. 17, 1988Italy124 Min.PG
Your rating: 0
6 1 vote

Synopsis

Një regjisor kujton fëmijërinë e tij kur ra në dashuri me filmat në kinema në vendlindjen e tij dhe zuri miqësi me punonjësin e projektorit të kinemasë.

 

Cinema Paradiso
Cinema Paradiso
Cinema Paradiso
Cinema Paradiso
Cinema Paradiso
Cinema Paradiso
Cinema Paradiso
Cinema Paradiso
Cinema Paradiso
Cinema Paradiso
Original title Nuovo Cinema Paradiso
IMDb Rating 8.5 243,713 votes
TMDb Rating 8.5 3,004 votes

Director

Cast

Jacques Perrin isSalvatore 'Totò' Di Vita (adult)
Salvatore 'Totò' Di Vita (adult)
Marco Leonardi isSalvatore 'Totò' Di Vita (teen)
Salvatore 'Totò' Di Vita (teen)
Salvatore Cascio isSalvatore 'Totò' Di Vita (child)
Salvatore 'Totò' Di Vita (child)
Agnese Nano isElena Mendola (teen) / Elena's daughter (in Director's cut)
Elena Mendola (teen) / Elena's daughter (in Director's cut)
Antonella Attili isMaria Di Vita (young)
Maria Di Vita (young)
Enzo Cannavale isSpaccafico
Spaccafico
Pupella Maggio isMaria Di Vita (aged)
Maria Di Vita (aged)

Similar titles

Across the Hall
The Nightingale
Get Rich or Die Tryin’
The Photograph
Gaganam
Snowden
Persepolis
Christmas on Ice
The Princess Bride
Tiger
Shot Caller
Inglourious Basterds