Video Sources 41 Views

  • Watch traileryoutube.com
  • Shikovudeo.net
The Black Cauldron

The Black Cauldron

Hidden by darkness. Guarded by witches. Discovered by a boy. Stolen by a king. Whoever owns it will rule the world. Or destroy it.Jul. 24, 1985USA80 Min.PG
Your rating: 0
5 1 vote

Synopsis

Mbreti i frikshëm me brirë do të bëjë gjithçka për të zotëruar Kazanin e Zi, por ai sfidohet nga kundërshtari misterioz, Tarani, një rojtar derrkucësh, i cili ëndërron të bëjë vepra heroike.

 

The Black Cauldron
The Black Cauldron
The Black Cauldron
The Black Cauldron
The Black Cauldron
The Black Cauldron
The Black Cauldron
Original title The Black Cauldron
IMDb Rating 6.4 33,702 votes
TMDb Rating 6.5 884 votes

Director

Cast

Grant Bardsley isTaran (voice)
Taran (voice)
Susan Sheridan isEilonwy (voice)
Eilonwy (voice)
John Byner isGurgi / Doli (voice)
Gurgi / Doli (voice)
Nigel Hawthorne isFflewddur Fflam (voice)
Fflewddur Fflam (voice)
John Hurt isThe Horned King (voice)
The Horned King (voice)
Freddie Jones isDallben (voice)
Dallben (voice)
Phil Fondacaro isCreeper / Henchman (voice)
Creeper / Henchman (voice)
Arthur Malet isKing Eidilleg (voice)
King Eidilleg (voice)
Lindsay Rich isFairfolk (voice)
Fairfolk (voice)
Brandon Call isFairfolk (voice)
Fairfolk (voice)

Similar titles

The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot
Filmi i Madh i Derrkucit të Vogël
The Smurfs 1
Felix and the Treasure of Morgäa
The Ice Harvest
Just Another Christmas
Jupiter Ascending
It
Barbi Princesha e Ishullit
Batman: Hush
Tomi, Xherri dhe Magjistari i Ozit
Maleficent