Video Sources 54 Views

  • Watch traileryoutube.com
  • Shikovidmoly.net
The Disciple

The Disciple

If you want to walk this path, learn to be lonely and hungry.Sep. 03, 2020India128 Min.TV-MA
Your rating: 0
8 1 vote

Synopsis

Mosbesimi në vete, sakrifica dhe vuajtja sjellin një krizë ekzistenciale për një vokalist të përkushtuar të muzikës klasike, pasi mjeshtëria për të cilën ai përpiqet mbetet e pakapshme.

 

The Disciple
The Disciple
The Disciple
The Disciple
The Disciple
The Disciple
Original title The Disciple
IMDb Rating 7.2 1,862 votes
TMDb Rating 7.1 25 votes

Director

Cast

Aditya Modak isSharad Nerulkar
Sharad Nerulkar
Arun Dravid isPandit Vinayak Pradhan
Pandit Vinayak Pradhan
Sumitra Bhave isVidushi Sindhubai Jadhav (Maai)
Vidushi Sindhubai Jadhav (Maai)
Neela Khedkar isGrandmother
Grandmother
Kristy Banerjee isShaswati Bose
Shaswati Bose
Prasad Vanarse isRajan Joshi
Rajan Joshi

Similar titles

Nina
Welcome to Sudden Death
Romeo & Juliet
I Met a Girl
Blackhat
Penthouse North
The Invasion
Chakde! India
The After Party
The Boy in the Striped Pajamas
Ishq Ke Parindey
Before Midnight 3