Video Sources 31 Views

  • Watch traileryoutube.com
  • Shikovudeo.net
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

A story of two friends who didn't know they were supposed to be enemies.Jul. 10, 1981USA82 Min.G
Your rating: 0
8 1 vote

Synopsis

Një dhelpër e vogël që quhet Tod dhe Koper, një qenush, zotohen se do jenë miq të mirë përgjithmonë. Por ndërsa Koper rritet si një qen gjahu, miqësia e tyre përballet me provën përfundimtare.

 

The Fox and the Hound
The Fox and the Hound
The Fox and the Hound
The Fox and the Hound
The Fox and the Hound
The Fox and the Hound
Original title The Fox and the Hound
IMDb Rating 7.3 85,845 votes
TMDb Rating 7.1 2,410 votes

Director

Cast

Mickey Rooney isTod (voice)
Tod (voice)
Kurt Russell isCopper (voice)
Copper (voice)
Pearl Bailey isBig Mama (voice)
Big Mama (voice)
Jack Albertson isAmos Slade (voice)
Amos Slade (voice)
Sandy Duncan isVixey (voice)
Vixey (voice)
Jeanette Nolan isWidow Tweed (voice)
Widow Tweed (voice)
Pat Buttram isChief (voice)
Chief (voice)
John Fiedler isPorcupine (voice)
Porcupine (voice)
John McIntire isBadger (voice)
Badger (voice)
Richard Bakalyan isDinky (voice)
Dinky (voice)

Similar titles

Take Me Home Tonight
Të gjithë e duan Mikin
Om Shanti Om 2007
Doctor Death
The Pagan King
Moonrise Kingdom
Payback
The Killer Inside Me
Judy & Punch
Upside Down
Mary
Blinded by the Light