Video Sources 1936 Views

  • Watch traileryoutube.com
  • Shiko ne Albvidfcom
The Lion King

The Lion King

The King has Returned.Jul. 12, 2019USA118 Min.PG
Your rating: 0
10 3 votes

Synopsis

Pas vrasjes së babait të tij, një luan i vogël arratiset nga mbretëria e tij duke mësuar kuptimin e vërtetë të përgjegjësisë dhe trimërisë…

The Lion King
The Lion King
The Lion King
The Lion King
The Lion King
The Lion King
The Lion King
Original title The Lion King
IMDb Rating 7.1 91,794 votes
TMDb Rating 7.2 2,112 votes

Director

Jon Favreau
Director

Cast

Donald Glover isSimba (voice)
Simba (voice)
Beyoncé Knowles isNala (voice)
Nala (voice)
James Earl Jones isMufasa (voice)
Mufasa (voice)
Chiwetel Ejiofor isScar (voice)
Scar (voice)
Alfre Woodard isSarabi (voice)
Sarabi (voice)
John Oliver isZazu (voice)
Zazu (voice)
John Kani isRafiki (voice)
Rafiki (voice)
Seth Rogen isPumbaa (voice)
Pumbaa (voice)
Billy Eichner isTimon (voice)
Timon (voice)
Eric André isAzizi (voice)
Azizi (voice)

Similar titles

Batman: Gotham by Gaslight
Lagaan: Once Upon a Time in India
Early Man
Edmond
American Violence
The Christmas Chronicles
Marriage Story
Red Cliff Part II
The Wackness
Arkansas
Step Up: Year of the Dance
At Eternity’s Gate