Video Sources 497 Views

  • Watch traileryoutube.com
  • Shikoevoload.io
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

Tired of living in a Medieval mess...Merlin uses all his magic powers to change a scrawny little boy into a legendary hero!Dec. 25, 1963USA79 Min.G
Your rating: 0
6 1 vote

Synopsis

Shpata ne gur: Një djalë i varfër me emrin Artur mëson fuqinë e dashurisë, mirësisë, dijes dhe guximit me ndihmën e një magjistari të quajtur Merlin në rrugën për tu bere një nga mbretërit më të dashur në historinë angleze.

The Sword in the Stone
The Sword in the Stone
The Sword in the Stone
The Sword in the Stone
The Sword in the Stone
The Sword in the Stone
The Sword in the Stone
The Sword in the Stone
The Sword in the Stone
The Sword in the Stone
Original title The Sword in the Stone
IMDb Rating 7.2 81,788 votes
TMDb Rating 7.2 2,111 votes

Director

Cast

Sebastian Cabot isThe Narrator/Sir Ector (voice)
The Narrator/Sir Ector (voice)
Karl Swenson isMerlin (voice)
Merlin (voice)
Junius Matthews isArchimedes the Owl (voice)
Archimedes the Owl (voice)
Norman Alden isKay (voice)
Kay (voice)
Rickie Sorensen isWart (voice)
Wart (voice)
Ginny Tyler isLittle Girl Squirrel (voice)
Little Girl Squirrel (voice)
Martha Wentworth isMadam Mim / Old Lady Squirrel
Madam Mim / Old Lady Squirrel
Alan Napier isSir Pellinore (voice)
Sir Pellinore (voice)
Richard Reitherman isWart (voice)
Wart (voice)
Robert Reitherman isWart (voice)
Wart (voice)

Similar titles

Center Stage : Turn It Up
Henchmen
Descendants 3
Despicable Me 2
Planes: Fire & Rescue
Bambi 1 Dublim
Geek Charming
Dëshira e Anabelës
The Larva Island Movie
Benji
Hotel for Dogs
Milo Shkon Ne Mars