Filma Shqiptarë

Balkam Scam 2
HD

Balkam Scam 2

Teksti dhe regjia e ketij filmi nga Mensur Kadriu ka prekur pika te dobeta dhe shume te forta te fenomeneve sociokulturore ne mbare Ballkanin ...
Zori 2015
HD

Zori 2015

  Në këtë film shumica e karaktereve janë këngëtarë të estradës, derisa edhe në serinë e dytë është paralajmëruar se do të marrin pjesë ...
Azemi
7.8
HD

Azemi

Sep. 27, 2014

Azemi

Film është xhiruar nëpër vise të ndryshme të Kosovës dhe trajton luftën e fundit në Kosovë. Fatos Kryeziu, luan rolin kryesor në filmin “Azemi”, ...
Beni ecen vete
7.8
HD

Beni ecen vete

Jan. 24, 1975

Beni ecen vete

Beni është një djalë tetëvjeçar që jeton në Korçë me prindërit e tij dhe udhëheq një jetë të strehuar. Nëna e tij është shumë mbrojtëse dhe nuk ...
Gjoleka djali i Abazit
8.4
HD

Gjoleka djali i Abazit

Jun. 19, 2007

Gjoleka djali i Abazit

Ngjarjet ndodhin në një fshat të vogël shqiptar, rreth viteve ’30. Kjo tokë e izoluar, e dominuar nga ritualet dhe marrëdhëniet patriarkale ...
Dora e ngrohte
7.8
HD

Dora e ngrohte

Mar. 18, 1983

Dora e ngrohte

Djaloshi Besim nuk gjen ngrohtesi nga njerku i tij Ahmeti. Ai braktis shkollen dhe ben gabime te renda. Por eshte pikerisht dora e ngrohte e ...
Femijet e saj
6.7
HD

Femijet e saj

Feb. 22, 1957

Femijet e saj

Vitet 50-te. Ngjarjet zhvillohen ne nje fshat te thelle malor ku nje qen i terbuar kafshon djalin e Fatimes. Doktori i fshatit e keshillon ...
Dashuria e fundit
HD

Dashuria e fundit

Drama e nje prostitute. Historia e dashurise se saj te fundit e ndihmoi te merrte kurajo e te ngrihej kunder asaj qe po eksperimentonte, kunder ...
Vjeshte e nxehte e 41
HD

Vjeshte e nxehte e 41

Kinonovele sipas tregimit te shkrimtarit Dhimiter Shuteriqi,Marathonomaku yne, ku trajtohen ngjarje qe lidhen me 8 nentorin e vitit 1941 diten e ...
Dasma e Sakos
HD

Dasma e Sakos

Ngjarjet e Dasmes se Sakos vijne permes mjegullash mesjetare ne nje qytet fantozmagorik. Nen çatite e gurta dhe muret keshtjellore ndodhin drama ...
Balle per Balle
7.6
HD

Balle per Balle

Nov. 07, 1979

Balle per Balle

Ekranizim i romanit te Isamil Kadarese Dimri i madh. Besnik Bermema ishte perkthyes ne konferencen e partive komuiste te mbajtur ne Moske ne ...
Bardhesi
HD

Bardhesi

Dimri i veshtire i 1985 frymezoi kineastet te realizonin kete film. Dy histori ndjekin linjat e filmit: ajo e nje vajze malesore qe ndjek nje ...
Zonja nga Qyteti
HD

Zonja nga Qyteti

Vendimi i Ollgës për të jetuar me Melin vajzën e saj që punon si ndihmësmjeke fshati kthehet në situata plot peripeci. Pas një panairi të tërë ...
I JASHTLIGJSHMI-(THE OUTLAW)
HD

I JASHTLIGJSHMI-(THE OUTLAW)

Dilema e nje gruaje nese ka mbetur shtatzene apo jo. Pas  3 vitesh mbetet gruaja  tjeter shtatzene ..Babai i cili  i thote femijes kam nje ...
Kolona
7.5
HD

Kolona

Sep. 25, 2012

Kolona

Një familje që ikën nga Kosova në vitin 1999 është ndaluar në një pikë kontrolli serb të refugjatëve, ku ata janë të detyruar të marrin një ...
Ballkan Bazar
6.6
HD

Ballkan Bazar

Apr. 14, 2011

Ballkan Bazar

Jolie ftranceze dhe Orsola italiane, nënë e bijë pas aventurës së humbjes së eshtrave të babait dhe gjyshit të tyre, dhe dërgimit gabimisht në ...
Femrat
7.4
HD

Femrat

Nov. 15, 2013

Femrat

Komedia më e suksesshme e vitit 2014, që theu çdo rekord në kinematë shqiptare! Çfarë janë femrat? Çfarë duan ato? A është e vërtetë që pas çdo ...
Sworn Virgin (Burrnesha)
HD

Sworn Virgin (Burrnesha)

Filmi Burrneshat është i bazuar në novelën me të njëjtin emër me autoren Elvira Dones dhe tregon për dy gra të rritura në një fshat të bjeshkëve ...
Amsterdam Express
HD

Amsterdam Express

Filmi trajton historinë e një djali shqiptar që transferohet në Amsterdam për të siguruar para’ për të ndërtuar shtëpinë e tij në Shqipëri, ku ka ...
The Albanian
7.3
HD

The Albanian

Jun. 28, 2010

The Albanian

Arbeni është një i ri shqiptar që së bashku me të atin punojnë si në Greqi ashtu edhe në Shqipëri për të fituar disa para. Çdo gjë është në ...
Gjallë
6.8
HD

Gjallë

Jul. 05, 2009

Gjallë

Në një vend ku tradita është vazhdimisht në luftë me modernizmin, Koli është një gjimnazist i vendosur që të shijojë rininë e tij të plotë. Kur ...
Një shoqe nga fshati
9.8
HD

Një shoqe nga fshati

Mar. 09, 1980

Një shoqe nga fshati

Një grua që jetonte gjithë jetën e saj në një qytet, shkon në një fshat dhe fillon të jetojë jetën e një gruaje të zonës që ndjehet e ...
Koha e Kometës
7.1
HD

Koha e Kometës

Nov. 14, 2008

Koha e Kometës

Koha e Kometës është realizimi më i ri shqiptar. Ngjarjet zhvillohen në vitin 1914, atëhere kur Princ Wilhelm Vid emërohet Mbret i shqiptarëve ...
Gjeneral Gramafoni
8.6
HD

Gjeneral Gramafoni

Feb. 11, 1978

Gjeneral Gramafoni

Halit Berati, një lojtar virtuoz i klarinetë, është ftuar nga italianët për të regjistruar muzikën e tij, e cila do të shitet përgjatë ...
Shkolla
7.4
HD

Shkolla

Mar. 07, 1979

Shkolla

Dafina, një grua e re, e shkolluar, kthehet në qytet dhe hap shkollën e parë për vajzat.
Nëntori i Dytë
8.3
HD

Nëntori i Dytë

Jan. 01, 1982

Nëntori i Dytë

Filmi trajton një nga ngjarjet më të rëndësishme të historisë së popullit shqiptar – shpalljen e pavarësisë së kombit Shqiptar. ...
14 vjec dhender
7.1
HD

14 vjec dhender

Jan. 01, 1987

14 vjec dhender

Variacion i komedisë “14 vjeç dhëndërr “ të A. Z. Çajupit. Në këtë komedi autori tregon historinë e martesës së Gjinos 14 vjeçar me Marigonë 20 ...
Amnistia
6.3
HD

Amnistia

Mar. 28, 2012

Amnistia

“Amnistia” e Alimanit është një histori sa e veçantë, aq edhe e njohur për shqiptarët. Një çift dashnorësh që përfundojnë të vrarë nga dora e ...